Balkon w mieszkaniu lub innym lokalu pełni funkcję użytkową o każdej porze roku, w różnych warunkach atmosferycznych. W cieplejszych miesiącach przebywamy na balkonach częściej niż kiedy indziej, jednak zbytnie nasłonecznienie, ilość światła lub ulewny deszcz nie nie sprzyjają korzystaniu z otwartej przestrzeni. W jaki sposób skutecznie i funkcjonalnie osłonić balkon, nie niszcząc jego estetyki? Dowiedz się czytając nasz poradnik.
Markiza balkonowa – co to jest i jakie jest jej zastosowanie?
Pierwowzorem współczesnych markiz było starożytne rzymskie velarium, pełniące rolę składanego zadaszenia nad trybunami Koloseum. Markiza balkonowa, bo tego rodzaju osłony dotyczy nasz artykuł, służy do ochrony balkonu przed promieniami słonecznymi oraz deszczem (zwykle w przypadku bardzo silnego wiatru producenci doradzają zwinięcie osłony), szczególnie w okresie letnim. Jeśli chodzi o stosunkowo niewielkie powierzchnie, jakie zajmują zwykle dzisiejsze balkony, mechanizm działania, a tym bardziej obsługa markizy o niewielkim wysięgu oraz niedużej szerokości, są mniej skomplikowane niż w przypadku starożytnych osłon trybun amfiteatrów. Z pewnością nie trzeba dysponować siłą antycznego marynarza, by rozłożyć lub zwinąć pokrycie; poradzi sobie z tym praktycznie każdy, kto przeczyta instrukcję obsługi takiego sprzętu. Oczywiście istnieją także markizy całoroczne – montowane na stałe, jednak zwykle przeznaczone są one do ochrony tarasów lub samych okien, a nie balkonów.
Markizy balkonowe – rodzaje
Jeśli chodzi o cechy wspólne, markizy montuje na zewnątrz budynków Wszystkie chronią nie tylko balkon, ale i wnętrze lokalu przed nadmiernym nagrzaniem – o wiele bardziej skutecznie niż wewnętrzne rolety lub żaluzje, do tego zapewniają przyjemny cień, także na zewnątrz. Ze względu na sposób montażu markizy balkonowe możemy podzielić na trzy główne typy, które opisujemy poniżej.
Markiza balkonowa rozporowa
Bezkompromisowe rozwiązanie, które nie wymaga inwazyjnego montażu – oto markiza rozporowa. Ten rodzaj przesłony, w przeciwieństwie do markiz zwijanych w kasetę i mocowanych na stałe np. do ściany lub do spodu balkonu z wyższego piętra, jest typowo sezonowy – po złożeniu można je schować np. w piwnicy lub garażu i w ten sposób przechowywać przez resztę roku. Osłony takie jak rozporowa markiza balkonowa bez wiercenia należą do najtańszych na rynku, lecz niska cena niekoniecznie idzie to w parze z prostotą obsługi. Z uwagi na ich delikatność, użytkownik musi pamiętać o każdorazowym ich zwijaniu przy opuszczaniu mieszkania choćby na kilka godzin – nawet niewielki deszcz lub silniejszy wiatr mogą zaszkodzić ich lekkiej konstrukcji. Jest to zdecydowanie rozwiązanie przejściowe, które sprawdzi się w przypadku balkonów o niedużej powierzchni, w ostateczności na tych bez zadaszenia, na ostatnim piętrze bloku, gdy niemożliwy jest montaż pionowych markiz roletowych.
Markiza balkonowa pionowa
Jesteś posiadaczem niewielkiego balkonu, który chcesz osłonić z co najmniej dwóch stron naraz? Wybierz markizy pionowe, zwane inaczej roletami pionowymi. Sprawdzą się one szczególnie w mieszkaniach w blokach, zwłaszcza gdy od sąsiadów z naprzeciwka dzieli nas niewielka odległość – osłony ze wszystkich stron zapewniają dyskrecję, a ponadto wychładzają wnętrze lokum dużo bardziej efektywnie niż zwykła, wewnętrzna roleta. Niezdecydowanych zapewne przekona argument, że dzięki przesłonieniu balkonu mogą zyskać kilka do kilkunastu metrów kwadratowych zupełnie prywatnej przestrzeni życiowej, z dala od ciekawskiego wzroku przechodniów i osób z sąsiedztwa – to praktycznie taki metraż, jaki zająłby dodatkowy pokój. Jeśli chodzi o bezsprzeczne zalety, pionowa markiza balkonowa do bloku wyróżnia się niskim kosztem oraz dość prostym mechanizmem działania i montażu – sterujemy nią tak samo jak tradycyjnymi roletami, a mocuje się ją bezpośrednio do balustrady, czyli krawędzi balkonu znajdującego się powyżej.
Markiza balkonowa poręczowa
Ten rodzaj osłony wyróżnia się ramionami mocowanymi bezpośrednio do poręczy balustrad. Ramiona poręczowe zapewniają solidne wsparcie o konstrukcję balkonu. Na nich mocowane są haki, do których przyczepiona jest belka z materiałem – w przypadku markizy mowa o dwóch belkach, górnej i dolnej. Markiza poręczowa jest rozwiązaniem dla wszystkich, którzy mają balustradę w lokalu na praktycznie każdej kondygnacji, z wyjątkiem najwyższego piętra – jeden z warunków to posiadanie balkonu bezpośrednio pod innym balkonem – wtedy można w rozmaity sposób regulować kąt nachylenia daszku oraz stopnień nasłonecznienia zaciemnianej powierzchni. Markiza poręczowa, w odróżnieniu od rozwiązań takich jak pionowa markiza balkonowa do balustrady, posiada minimalny określony kąt nachylenia poszycia – jest to minimum 14 stopni. Parametr ten powiązano z ogólnymi przepisami bezpieczeństwa podczas opadów silnego deszczu, określa się go w żargonie mianem „zera ochronnego”.
Jakie są zalety posiadania markizy balkonowej?
Markiza zaciemnia i wychładza balkon oraz pomieszczenie, które znajduje się bezpośrednio za nim – same okienne osłony wewnętrzne (rolety, żaluzje, itp.) nie zapewniłyby identycznego efektu w mieszkaniu. Nie zapomnijmy o aspekcie zabezpieczenia osłanianej powierzchni przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi- tekstylne pokrycie markizy jest wodoodporne, dzięki czemu chroni posadzkę balkonu oraz jego użytkowników przed opadami deszczu. Picie kawy lub lektura ulubionej książki na balkonie w czasie deszczu? Jeśli mamy nad sobą markizę, jest to jak najbardziej wykonalne, zupełnie tak, jakbyśmy przebywali pod wielkim parasolem w ogródku kawiarnianym lub w namiocie podczas festynu, a w dodatku jesteśmy u siebie. Po prostu spełnienie marzeń.
Poszycie markizy zwykle jest utrzymane w stonowanych kolorach lub w klasycznej tonacji marynarskiej (minimalistyczny motyw dwukolorowych pasów np. biało-niebieskich lub biało-granatowych), co pozytywnie wpływa na estetykę budynku oraz otoczenia. w przypadku osłon takich jak markizy balkonowe na wymiar, możliwy jest także szerszy wybór odcieni tkaniny – niemniej jednak nie należą one do barw krzykliwych, które zakłócają ogólną harmonię wizualną.
Jak sprawdzi się markiza balkonowa z ramionami poręczowymi? Wady, zalety, przykłady aranżacji.
Osłona mocowana do balustrady ma lekką aluminiową konstrukcję. Wykorzystując solidne wsparcie o stały element architektoniczny, jakim jest rama balkonu, wyróżnia się jednocześnie solidnością. Markiza posiada mechanizm korbowy, co oznacza że jest zwijana i rozwijana ręcznie – w zależności od perspektywy odbiorcy może stanowić to i wadę, i zaletę. Jeśli chodzi o montaż, w przypadku ścian z ociepleniem, miękkiego drewna lub cegły, potrzebne są dodatkowe rozwiązania – zwykle producent markiz bierze je pod uwagę. Warto wtedy też zamontować cały system korzystając ze wsparcia i porad fachowców. Biorąc pod uwagę wygląd- markiza poręczowa jest estetyczna, praktycznie niezależnie od koloru i wzoru poszycia – tkanina gładka lub w stonowane, marynarskie pasy prezentuje się doskonale. Z uwagi na wytrzymałość materiału, na pewno nie wyblaknie w ciągu jednego sezonu użytkowania.
Markiza balkonowa elektryczna – wygodnie i prosto – wady, zalety, przykłady aranżacji
Jeśli Twój balkon ma metraż porównywalny do powierzchni dużego salonu, a nie malutkiego pokoiku, prawdopodobnie cała konstrukcja pokrycia jest dosyć ciężka i trudno sterować zwijaniem poszycia ręcznie, za pomocą korby. Z pewnością wyjściem z tej sytuacji jest automatyczna markiza balkonowa z napędem elektrycznym. Silnik i przewody umieszczono w niej w części, która znajdzie się przy ścianie budynku, w tzw rurze nawojowej – wystarczy podpiąć wtyczkę przewodu do gniazdka oraz nauczyć się obsługi przełączników. Na wypadek braku prądu markiza balkonowa elektryczna posiada system awaryjny z możliwością doczepienia korby i ręcznego sterowania poszyciem. Trudno szukać minusów takiego rozwiązania, choć może należeć do nich cena, która na początku nie należy do najniższych i dodatkowo gwałtownie wzrasta wraz z powierzchnią balkonu. Markiza jest bardzo komfortowa w użytku, nie wymaga też specjalnych rozbudowanych konstrukcji, by działała – wygląda niezwykle estetycznie. Jeśli cenisz przede wszystkim prostotę obsługi i wygodę, będziesz bardziej przekonany do takiej inwestycji,
Markizy balkonowe – cena. Czy to drogie rozwiązanie?
Markiza jest przejściowym i elastycznym rozwiązaniem, które z reguły powinno być tańsze niż np. montaż mniej mobilnego daszku. Można zgodzić się z tym stwierdzeniem, o ile mamy do zaciemnienia niewielką przestrzeń oraz używamy markiz sterowanych ręcznie. Na ostateczny koszt wpływa nie tylko powierzchnia balkonu, i jego dokładne wymiary (przy głębszym balkonie potrzebny jest większy wysięg markizy, co w przypadku gotowego produktu jest dość problematyczne), ale również mechanizm sterowania – markiza elektryczna z pełną automatyką i np. czujnikami wiatru oraz dodatkowym podświetleniem jest sporo droższa niż podstawowa wersja z samymi pilotami i centralką. Jeśli chodzi o markizy balkonowe cena ostatecznie zależy od powierzchni balkonu oraz jego kształtu – najtaniej jest w przypadku wąskich, niezbyt długich prostokątów. Gdybyśmy chcieli spędzić każde następne lato na balkonie naszego domu lub mieszkania, zdecydowanie warto zainwestować w markizę, lecz miejmy na uwadze, że ceny zaczynają się od kilkuset złotych, na kwotach pięciocyfrowych (kilkanaście do ponad dwudziestu tysięcy) skończywszy.
Markiza balkonowa na wymiar – czyli rozwiązanie na wszystkie balkony bez względu na rozmiar.
Balkon o nietypowych wymiarach lub kształcie? Producenci często mają w ofercie markizy na indywidualny wymiar. Możliwy jest też wybór koloru poszycia. W przypadku wąskich a bardzo długich prostokątnych balkonów możliwe są markizy pionowe mocowane do górnej części balustrady, o panelach złożonych z kilku modułów naraz, Jeśli chcemy wybrać wersję rozporową, musimy zdecydować się zazwyczaj na kilka sztuk markiz, które ustawione obok siebie stworzą spójną całość. Wybierając produkty tworzone na miarę potrzeb klienta, użytkownicy będą w stanie zaciemnić i wychłodzić praktycznie każdy balkon.