Idealny materiał na żaluzje okienne? Taki, który jest lekki, łatwy do utrzymania w czystości oraz nie ulega szybkiemu niszczeniu. Dobrze wychładza pomieszczenia, a jednocześnie skutecznie chroni i przed mocnym światłem słonecznym, i przed ciekawskimi spojrzeniami. Współczesne żaluzje aluminiowe w niczym nie przypominają swoich odpowiedników sprzed dwudziestu-trzydziestu lat. Przekonajcie się sami — zapraszamy do lektury naszego poradnika.
Żaluzje aluminiowe – czym się charakteryzują?
Aluminium nie rdzewieje ani nie pęka, a w dodatku wyróżnia się bardzo niską wagą. Okienne żaluzje aluminiowe mają znaczącą przewagę nad winylowymi ze względu na większą trwałość oraz wyższy współczynnik osłabienia światła. Jako dosyć uniwersalne rozwiązanie, znakomicie sprawdzają się zarówno w pomieszczeniach (szczególnie w tych narażonych na dużą wilgotność powietrza – w kuchni i łazience), jak i na zewnątrz budynków, gdzie opierają się działaniu mało sprzyjających warunków atmosferycznych. Zaletą aluminium jest łatwość obróbki, stąd też szeroki asortyment rozmiarów listewek – różna długość oraz szerokość standardowa lameli. Istnieje także możliwość zamówienia żaluzji aluminiowych na wymiar.
Żaluzje aluminiowe – w jaki sposób działają i jakie są rodzaje?
Jedną z podstawowych zalet żaluzji aluminiowych jest prostota ich obsługi. Stopień nasłonecznienia (oraz kąt nachylenia żaluzji) można płynnie regulować pokrętłem. Do podnoszenia lub opuszczania osłon służy zaś linka. Nowoczesne żaluzje utrzymane są w jednolitej kolorystyce. Wszystkie elementy w tym samym odcieniu ze wzornika są rozwiązaniem, które sprawdza się przy aranżacjach utrzymanych również w jednolitej kolorystyce.
Jeśli chodzi o budowę, żaluzje aluminiowe poziome zbudowane są z lamelek, czyli listewek o zróżnicowanej szerokości (najczęściej w przedziale 16-50 mm). Lamele, rozwieszone na lince są rozmieszczone w równych odstępach na szynie. Dosyć często ze względów estetycznych na wierzchu używa się listwy maskującej, pod którą kryje się szyna wyposażona w cięgna. O ile żaluzje wewnętrzne wymagają zazwyczaj ręcznej obsługi, do zewnętrznych osłon na okna lub drzwi stosowany jest napęd elektryczny – dość popularne rozwiązanie to żaluzje aluminiowe zewnętrzne sterowane pilotem.
Wyróżniamy dwa podstawowe sposoby mocowania żaluzji. Montaż bezpośrednio na ramie okiennej jest dość inwazyjnym rozwiązaniem, ponieważ w przypadku nowych okien wiercenie otworów wiąże się z utratą gwarancji. Jeżeli chcemy, by powierzchnia okna pozostała nienaruszona, możemy zamocować żaluzje na listwie umocowanej na suficie lub ścianie. W przypadku plastikowych (PCV) ram okiennych żaluzje posiadają specjalne zaczepy do bezinwazyjnego montażu.
Żaluzje aluminiowe wewnętrzne

Źródło: buymyblindsonline.co.za
Żaluzje okienne w pomieszczeniach mają za zadanie regulować dopływ światła, a w porze letniej – także wychładzać wnętrze, obniżając ilość wpadających do pomieszczenia i nagrzewających je promieni światła. Wspólnym mianownikiem tego typu żaluzji jest szeroki wybór kolorów lameli. Jeśli chodzi o żaluzje aluminiowe wewnętrzne, cena okazuje się korzystna ze względu na niski koszt produkcji. Żaluzje można montować we wnętrzach na wiele sposobów, przy czym na uwagę zasługują te mniej znane, np. żaluzje aluminiowe perforowane posiadają prowadzenie boczne – stosuje się dodatkowe linki, stabilizujące zamknięte osłony podczas otwierania okna. W przypadku szerokości lamelek najczęściej występują trzy rozmiary, o których mowa w dalszej części tekstu.
Żaluzje aluminiowe 16 mm
Jeśli nie wiecie, na jaką szerokość się zdecydować, wybierzcie smukłą klasykę. Szesnastki, znane także jako żaluzje aluminiowe bezinwazyjne, to dobre rozwiązanie ze względu na małe wymiary górnej i dolnej rynny mocującej – montaż w świetle szyby odbywa się praktycznie bez szkody dla ramy okiennej. Wąskie lamelki są łatwe do utrzymania w czystości ze względu na niewielką powierzchnię, na której może osadzać się kurz oraz brud. To najlepszy wybór do kuchni lub łazienki, szczególnie takiej o mikroskopijnym metrażu. Do wąskich oraz nietypowych okiennic warto zamówić wewnętrzne żaluzje aluminiowe na wymiar – im mniejsza szerokość lameli, tym łatwiejsze ich przycięcie do pożądanej długości.
Żaluzje aluminiowe 25 mm
Ten typ żaluzji być może kojarzy się z biurami z wczesnych lat dziewięćdziesiątych, niemniej jednak lamele o szerokości 25 mm są rozwiązaniem dość często spotykanym we współczesnych mieszkaniach i lokalach użytkowych. Ze względu na ogromną popularność tego rozmiaru, łatwo o dostępność części zamiennych do gotowych systemów żaluzji wewnętrznych aluminiowych. Ponadto ze względu na sposób montażu, użytkownik może uchylać lub otwierać okno bez konieczności podnoszenia żaluzji, co jest zaletą zarówno podczas upałów, jak i w nocy, gdy nie chcemy pokazywać oświetlonego wnętrza mieszkania przechodniom.
Żaluzje aluminiowe 50 mm
Szerokie lamele prezentują się przepięknie na dużych powierzchniach okien. Należy jednak pamiętać, że w przypadku pomieszczeń takich jak kuchnia lub pokój dziecięcy, żaluzje ograniczają powierzchnię użytkową parapetu. W przypadku największej z dostępnych szerokości lameli można pozwolić sobie na ozdobne pióra pokryte różnymi deseniami, na przykład imitującymi strukturę tkaniny lub drewna.
Żaluzje aluminiowe zewnętrzne i fasadowe

Źródło: archiexpo.com
Osłony stosowane na zewnątrz budynków charakteryzują się innym kształtem, profilem, a nawet grubością lameli. Z uwagi na funkcję ochronną – antywłamaniową, pióra żaluzji zewnętrznych muszą być grube i solidne. W przypadku fasad budynków nieocenione okazuje się automatyczne sterowanie otwieraniem i zamykaniem żaluzji. Dzięki przyciskom pilota w jednej chwili można odsłonić lub zasłonić okna oraz drzwi ze wszystkich stron naraz.
Jakie żaluzje aluminiowe do okien wybrać?
Podstawowymi kryteriami doboru szerokości lameli są zwykle wielkość okna, jak i metraż całego pomieszczenia. Do mniejszych powierzchni bardziej pasują węższe piórka żaluzji aluminiowych, jeśli chodzi zaś o większe przestrzenie, wiele zależy od koncepcji projektanta. Jeśli chcemy, by po zamknięciu żaluzji okno wyglądało jak lita ściana, nic nie stoi na przeszkodzie. Z tego tez powodu wąskie żaluzje – 16 lub 25 mm mogą być traktowane także jako tymczasowy parawan, lub ścianka działowa.
Żaluzje aluminiowe do łazienki – pomysły i aranżacje

Źródło: 13004decor.com.au
O ile łazienka w bloku mieszkalnym nie posiada zwykle okna, inaczej jest w przypadku takich samych pomieszczeń w kamienicach lub domach jedno- i kilkurodzinnych (zabudowa szeregowa, itp.). w przypadku aranżacji pomieszczenia warto wybrać jedne lub kilka dopasowanych do siebie kolorów przewodnich, które do siebie pasują. Dzięki temu, lamele oraz całe żaluzje mogą mieć barwę kontrastującą ze ścianami i podłogą, ale jednocześnie tworzyć harmonię z całością wnętrza, np. z tekstylnymi dodatkami oraz detalami użytkowymi (np. mieć taki sam kolor, jak rama lustra lub dekoracyjne pojemniki na mydło i szampon).
Żaluzje aluminiowe do salonu – pomysły i aranżacje

Źródło: totalblindsandtint.com
Salon jest pomieszczeniem, w którym możemy pokusić się o wzornicze nowości. Co powiecie na żaluzje aluminiowe dwukierunkowe, podobne do tekstylnych plis? Powyższe rozwiązanie ciekawie wygląda w przypadku białych żaluzji – salon nie jest aż tak narażony na wilgoć i zabrudzenia, jak kuchnia lub łazienka, w związku z czym możemy wybrać klasyczny kolor, który pasuje do wszystkiego. Jeżeli mamy do dyspozycji bardzo duże pomieszczenie, o wyrazistym kolorze ścian, możemy dla kontrastu zastosować żaluzje aluminiowe białe o szerokości 50 mm.
Żaluzje aluminiowe wady i zalety
Dosyć szeroko omówiliśmy już pozytywne aspekty aluminiowych przesłon okiennych, w skrócie – cena, trwałość, uniwersalność, łatwość montażu i konserwacji. Jeśli chodzi o wady, będzie to z pewnością osadzanie się kurzu, szczególnie w przypadku szerszych lameli. Takie pióra jednak łatwo będzie domyć wodą z odrobiną detergentu. Nawet, jeżeli nie wytrzemy ich na koniec dokładnie do sucha, nic się im nie stanie. W przypadku inwazyjnego montażu trwale ingerujemy w ramę okna lub ścianę. Ślady po wymontowaniu żaluzji aluminiowych wymagają czasochłonnego usunięcia.
Żaluzje aluminiowe na wymiar
Jeżeli dysponujemy niewielką powierzchnią pomieszczeń i okien, warto wybrać lekkie i wąskie żaluzje, docięte na indywidualny wymiar. Duży wybór dostawców takich rozwiązań sprawia, że możemy uzyskać ofertę uszytą, a raczej przyciętą, na naszą miarę.
Żaluzje aluminiowe elektryczne

Źródło: houzz.es
Sterowanie pilotem to standard w przypadku żaluzji czy rolet zewnętrznych. Jeśli budujemy nowy dom, z pewnością braliśmy pod uwagę inteligentną elektronikę i systemy typu smart home. W przypadku budynku o dwóch kondygnacjach idealnie byłoby sterować żaluzjami we wszystkich oknach wychodzących na daną stronę świata. Marzenia się spełniają – możemy dzięki temu w upalny, letni poranek zaciemnić pomieszczenia na wszystkich piętrach kilkoma kliknięciami w ekran smartfona.