Drewno, naturalny kamień, dużo roślinności – tak w skrócie możemy opisać połączenie trendów orientalnych oraz stylu skandynawskiego. Jeśli chodzi o aranżacje japandi, wnętrza nabierają charakteru nie tylko poprzez zastosowanie odpowiednich dodatków, a przede wszystkim dzięki podstawowym elementom użytkowym, takim jak żaluzje bambusowe lub meble z surowego drewna. Osłony okienne z naturalnych materiałów to elegancka klasyka na lata. Przeczytaj nasz przewodnik i zainspiruj się pięknem i prostotą.
Żaluzje bambusowe – czym się charakteryzują?

Przesłony okienne o niepowtarzalnej teksturze, bez grama plastiku, a jednocześnie niesamowicie lekkie, to rozwiązanie nie tylko dla miłośników trendów inspirowanych naturą. Każdy użytkownik polubi żaluzje bambusowe ze względu na skuteczne blokowanie niechcianych promieni słonecznych oraz dobrą izolację cieplną (wychładzanie pomieszczenia). W odróżnieniu od drewnianych rolet, są one wykonane ze sprasowanych pędów bambusa – materiał, z którego powstają lamelki, jest tworzywem bardzo zwartym, ale plastycznym, podatnym na obróbkę. Osłony sprawdzają się zarówno jako żaluzje w środku budynków, szczególnie we wnętrzach typowo mieszkalnych, jak i na zewnątrz – po zaimpregnowaniu na działanie czynników atmosferycznych lamele z drewna bambusowego stają się odporne na wyginanie i odkształcanie (np. pod wpływem wilgoci).
Żaluzje bambusowe – zalety i wady
Standardowe żaluzje są dość banalne, a wręcz toporne. Bambus sprawia, że żaluzje nabierają nowej formy i idealnie nadają się do wnętrz.
Dzięki niezwykłej lekkości i mniejszej objętości, żaluzje bambusowe są zdecydowanie łatwiejsze w montażu.
Standardowe żaluzje wydają charakterystyczny dźwięk i w raz z upływem czasu uwidoczniają swoje zużycie. Bambus jest zawsze cichy i świeży i nie ulega zniszczeniu.
Żaluzje bambusowe potrafią wnieść do wnętrz ponadczasowego wyglądu. Są jednak trudniejsze i bardziej wymagające w dopasowaniu do wnętrz. Niekiedy niewłaściwe dopasowanie może sprawić, że żaluzje bambusowe okażą się klapą.
Jeżeli obchodzimy się z żaluzjami bambusowymi w niewłaściwy sposób, możemy spodziewać się uszkodzeń bambusowych lameli.
Bambus jest aż do 40% lżejszy od tradycyjnego drewna, co czyni wyroby z tego surowca niesamowicie lekkimi. O ile żaluzje drewniane, pomimo swojego niezaprzeczalnego uroku wizualnego, mogą być zwyczajnie ciężkie oraz toporne w obsłudze, w przypadku bambusa ten kłopot znika. Na korzyść przemawia także mniejsza objętość po złożeniu. Bambusowe przesłony są bardziej kompaktowe niż np. lamele z drewna dębowego, kaseta w przypadku tych drugich zajmuje znacznie więcej miejsca. Kolejną zaletą jest łatwość montażu (najczęściej jest to instalacja bezinwazyjna – brak wiercenia otworów w ścianach czy też w ramie okiennej) oraz prostota obsługi. Choć bambusowe żaluzje i rolety nie są wcale tańsze niż te z tworzyw sztucznych, cena wypada korzystnie w odniesieniu do ich drewnianych odpowiedników. Ponadto aluminiowe żaluzje wydają, w miarę upływu czasu i zwiększenia stopnia ich zużycia, odgłosy przy podnoszeniu lub regulacji kąta nachylenia; brak hałasu w przypadku osłon z bambusa może stanowić wyjątkowo istotny argument, który przeważy szalę korzyści.
W poszukiwaniu idealnych, uniwersalnych żaluzji do wszystkich pomieszczeń trudno o kompromisy. Wybór żaluzji bambusowych np. do pokoju bardzo małego dziecka może okazać się chybiony. Bambus łatwo uszkodzić i nawet, jeśli cierpliwy i wyrozumiały producent dołącza do kompletu wystarczający zapas dodatkowych lamelek, rodzice kreatywnych pociech nie nadążą z wymienianiem uszkodzonych deseczek. Problemom typu odkształcanie żaluzji z powodu nadmiernej wilgotności powietrza lub pochłanianie zapachu z kuchni można zaradzić – nieco trudniej o impregnację na dziecięcą wyobraźnię.
Żaluzje bambusowe – rodzaje
Ze względu na miejsce montażu – w oknach mieszkania bądź np. po wierzchniej stronie okien i drzwi altany ogrodowej, osłony dzielimy na żaluzje wewnętrzne i zewnętrzne. Ponadto wśród żaluzji bambusowych istnieje podział na różne szerokości lameli – przy kilku dostępnych rodzajach listewek można dostosować ich długość do szerokości okien. Jeśli weźmiemy pod uwagę, jak bardzo plastyczne jest tworzywo bambusowe, można wykonać osłony okienne i drzwiowe na dowolny wymiar (przy standardowej szerokości lameli – 25 lub 50 mm).
Żaluzje bambusowe 25mm
Kompaktowe deszczułki lameli to rozwiązanie do pomieszczeń o mniejszym rozmiarze okien. Sprawdzi się ono również wtedy, gdy zależy nam na tym, by żaluzje po złożeniu pozwalały na otwarcie okiennicy zupełnie na oścież. Cienkie i wąziutkie lamele wyróżniają się niewielką wagą – nawet małe dziecko poradzi sobie z obsługą żaluzji bambusowych równie dobrze jak w przypadku lamelek winylowych lub aluminiowych. Mały wymiar żaluzji bambusowych zapewni łatwe utrzymanie ich w czystości – lamele o szerokości 25mm będą najlepszym wyborem do każdej kuchni i łazienki.
Żaluzje bambusowe 50mm
Dyskretny urok szerokich listków żaluzji odmieni wnętrze pomieszczeń mieszkalnych takich jak salon lub sypialnia. To dobre rozwiązanie także w biurach – szczególnie w przypadku dużych, przestronnych sal konferencyjnych i szkoleniowych. Spora przestrzeń pomieszczenia doskonale komponuje się z szerokością listewek żaluzji bambusowych i ich naturalnym pięknem. W przypadku wnętrz o narzuconej z góry minimalistycznej koncepcji (brak rozpraszaczy w sali konferencyjnej) osłony okienne spełniają, co jest bardzo istotne, również funkcję ozdobną. W porównaniu do drewnianych żaluzji nie są toporne, a to zdecydowanie wpływa na komfort ich użytkowania.
Żaluzje bambusowe zewnętrzne
Jeśli mamy zamiar skutecznie zaciemnić balkon w mieszkaniu w bloku, werandę w domku letniskowym lub altanę w ogrodzie, naturalnie wybierzemy przesłony z bambusa. Piękny wygląd zasłoniętych żaluzji zewnętrznych oraz praktycznie 100% ochrony przed promieniami słonecznymi to nie jedyne argumenty, które przemawiają na korzyść takiego rozwiązania. Użytkownicy chwalą takie osłony ze względu na niezawodność mechanizmu drabinki żaluzji, opartego na syntetycznej taśmie, której użyto zamiast zwykłego sznurka. Po zaimpregnowaniu lameli żaluzji niestraszna im żadna niepogoda.
Jakie żaluzje bambusowe będą najlepsze?

Próbując udzielić odpowiedzi na powyższe pytanie, zdefiniujmy, gdzie chcemy zamontować tego typu osłony okienne i weźmy pod uwagę, jakie warunki panują w tej przestrzeni (wewnątrz czy na zewnątrz, narażenie na kontakt z wodą, itp.). Ogólna zasada komfortu użytkowania przemawia za możliwie najwęższymi lamelami, dodatkowo zaimpregnowanymi na szkodliwe działanie wilgoci. Naturalny kolor bambusa jest dosyć uniwersalny – pasuje zarówno do nowoczesnych, jak i rustykalnych wnętrz; dla zwolenników innych barw dostępne są żaluzje bambusowe białe lub pomalowane bejcą o nietypowym kolorze (np. miedź czy głęboki granat). Żaluzjom z bambusa niewątpliwie trudno jest odmówić funkcjonalności – są wszechstronne, ponadczasowe, ekologiczne i pięknie się prezentują.
Żaluzje bambusowe do kuchni – pomysły i aranżacje
Modny w ostatnich latach wnętrzarski styl skandynawski lub japandi to doskonałe tło do wyeksponowania żaluzji z bambusa w kuchni. Biel, szarość i kolory naturalnego drewna idealnie ze sobą współgrają, czego dowodem są niezliczone inspiracje w serwisach typu Pinterest. Osłony okienne z bambusa są na tyle uniwersalne, że sprawdzą się i w kuchni vintage, ze staroświeckimi kaflami, ceramiką na ścianie i zasłonami w stylu prowansalskim, jak i w prostej kuchni umeblowanej flagowymi rozwiązaniami prosto z Ikei. W miarę jednorodna struktura bambusowych lameli sprawia, że żaluzje pasują nawet do nieregularnych frontów kuchennych z litego drewna – tekstura żaluzji i słoje na wierzchach szafek harmonizują ze sobą. Jeśli ktoś obawia się o przenikanie zapachów żywności – impregnacja lameli z bambusa rozwieje wszelkie obawy.
Żaluzje bambusowe do łazienki – pomysły i aranżacje
Ciepło, coraz cieplej, mokro, gorąco i do tego żaluzja bambusowa… czy taki pomysł na wystrój sprawdzi się w pomieszczeniu, w którym zazwyczaj panuje duża wilgoć i wysokie temperatury? W naturalnym środowisku bambus rośnie w warunkach tropikalnych; gorące i wilgotne powietrze nie są mu straszne. Odporne tworzywo bambusowe, jako surowiec do produkcji wyrobów codziennego użytku powstaje poprzez odpowiednią obróbkę liści – nie nasiąkają one wilgocią przy kontakcie z wodą. Żaluzje bambusowe w łazience sprawdzą się równie świetnie, jak winylowe, a nawet bardziej – są wyjątkowo odporne na różnicę temperatur powietrza.
Żaluzje bambusowe – czy warto?
Koszt założenia tego typu przesłon okiennych jest podobny, jak w przypadku drewna; mają one jednak więcej zalet niż inne tego typu rozwiązania wykonane z naturalnych materiałów. Jeśli bierzemy pod uwagę komfort użytkowania oraz brak utraty jakości w miarę upływu czasu, możemy uznać żaluzje bambusowe za trafioną inwestycję, która skutecznie stawia opór chwilowym modom i zawsze (oraz wszędzie) się obroni.