Strona główna Żaluzje

Żaluzje

przez rolety

Wybierz rodzaj żaluzji, lub przejdź do artykułu poniżej

Żaluzje i ich rodzaje

Jeżeli zastanawialiście się kiedyś, co może być alternatywą do rolet okiennych w domu, z pewnością rozważaliście żaluzje na okna. Żaluzje okienne pełnią taką samą funkcję, czyli częściowo lub całkowicie przysłaniają powierzchnię okienną, pozwalając na łatwą regulację poziomu naświetlenia pomieszczeń. Jednak żaluzje okienne różnią się przede wszystkim zamysłem konstrukcyjnym, sposobem działania oraz materiałem wykonania. Żaluzje okienne najczęściej zbudowane są z równolegle ułożonych lameli, które można przesuwać, zsuwać, rozsuwać, a także zmieniać ich kąt, decydując o kierunku i stopniu wpadającego do pomieszczenia światła. W zależności od potrzeb i upodobań, a także stylu urządzenia naszego mieszkania, czy domu, na rynku znajdziemy wiele rodzajów żaluzji. W ten sposób wyróżniamy podstawowe modele i typy żaluzji do domu i mieszkania: żaluzje aluminiowe, żaluzje drewniane, żaluzje zewnętrzne, a także żaluzje dzień noc czy nawet wykonane z drewna bambusowego, żaluzje bambusowe.

Żaluzje aluminiowe

Źródło: decorview.com

Żaluzje aluminiowe to jedna z najpopularniejszych form żaluzji na okna. Żaluzje aluminiowe najczęściej stosuje się, montując je w pomieszczeniach kuchennych, łazienkach, a nawet salonach i pozostałych pomieszczeniach. Najpopularniejsze żaluzje aluminiowe to żaluzje pionowe. Do zalet tego typu żaluzji należy zaliczyć stosunkowo niski koszt zakupu, montażu, a także odporność na działanie warunków atmosferycznych oraz to, że nie musimy specjalnie o nie dbać. W sprzedaży dostępne są przeróżne warianty kolorystyczne, dzięki czemu żaluzje aluminiowe w bardzo prosty sposób można dopasować do każdego pomieszczenia.

Żaluzje drewniane

Źródło: thefashionablehousewife.com

Drewniane żaluzje czy żaluzje plisowane wykonane z drewnianych sekcji, można uznać za bardzo popularne rozwiązanie na żaluzje do okien domowych. Doskonale pasują do tkaninowych zasłon i drewnianych mebli, poprawiając wystrój i atmosferę danego pomieszczenia. Pod względem funkcjonalności, żaluzje drewniane sprawdzają się analogicznie do pozostałych form żaluzji, czy rolet na okna. Zapewniają doskonałą formę kontroli nad stopniem oraz kątem wpadającego do pomieszczeń światła. Oprócz tego, tak jak wspomniano, żaluzje drewniane doskonale sprawdzają się jako element poprawiający wygląd pomieszczeń. Żaluzje bardzo często są lakierowane, dzięki czemu nawet uwzględniając drewnianą strukturę elementów żaluzji, są odporne na uszkodzenia oraz na panujące zmienne warunki atmosferyczne. Warto także uwzględnić kwestię ekologii w odniesieniu do żaluzji drewnianych. W dzisiejszych czasach trwa aktywna walka o ekologię, wykorzystywanie jak najbardziej ekologicznych i nieszkodliwych dla środowiska materiałów. Dlatego drewniane żaluzje są także doskonałym krokiem w tym kierunku. Z pewnością nie stracą na popularności przez wiele lat. Kto wie, być może staną się w najbliższym czasie jedyną formą żaluzji dostępną na rynku. Na rynku dostępne są poziome lub pionowe żaluzje drewniane. Cena pod tym względem jest zazwyczaj zbliżona do żaluzji aluminiowych.

Żaluzje bambusowe

Źródło: desember.info

Żaluzje bambusowe to kolejny rodzaj żaluzji, które zyskują na popularności, jednocześnie wyróżniając się niepowtarzalnym charakterem. Choć wprowadzenie elementów z pędów bambusa do wnętrz pomieszczeń wymaga pewnego zastanowienia i zdolności artystycznych, to z pewnością jest o co się postarać. Wykonane na bazie bambusowej żaluzje są praktycznie identyczne w odniesieniu do żaluzji drewnianych. Mimo wszystko, żaluzje bambusowe wyszczególnia się jako odrębną kategorię, właśnie z wymienionych wcześniej względów artystycznych. Żaluzje bambusowe są odporne na uszkodzenia, trwałe i przede wszystkim niezwykle estetyczne. Pasują do wnętrz, które zostały zaaranżowane z dbałością o nowoczesne detale. To właśnie do nowoczesnych pomieszczeń zaleca się stosowanie tego rodzaju żaluzji. Dzięki zastosowaniu żaluzji bambusowych nie tylko zyskujemy pełną kontrolę nad stopniem wpadającego z zewnątrz światła, ale także zyskujemy wiele zalet w kierunku upiększenia wnętrza pomieszczeń naszych domów, czy mieszkań.

Żaluzje pionowe/verticale

Źródło: growtacademy.co/

Verticale i żaluzje pionowe niemal z pewnością kojarzą się wszystkim przede wszystkim z dużymi przestrzeniami biur, szpitali, sali konferencyjnych czy wykładowych. Nic bardziej mylnego. To właśnie do tego rodzaju pomieszczeń najczęściej stosuje się żaluzje pionowe i verticale. Niemniej jednak, żaluzje pionowe nie powstały tylko w celu umieszczania ich w wyżej wymienionych pomieszczeniach. Jeżeli tylko mamy ochotę, istnieje możliwość, aby zainstalować je w pomieszczeniach naszych domów i mieszkań.

Głównym celem zastosowania żaluzji pionowych jest chęć wizualnego zwiększenia wysokość pomieszczeń. Zaletami tego typu żaluzji jest przede wszystkim łatwość zapewnienia tej samej funkcjonalności co standardowe żaluzje montowane w oknach naszych domów, ale na wielkopowierzchniowych oknach. Zastosowane żaluzje pionowe i verticale pozwalają na kontrolowanie stopnia naświetlenia pomieszczenia z możliwością zastosowania elektronicznego sterowania. Istnieje także możliwość podzielenia całego systemu żaluzji pionowych i verticali na kilka części, dzięki czemu w wielkopowierzchniowych pomieszczeniach, uzyskujemy niemal idealne rozwiązanie do oświetlania tylko tych fragmentów pomieszczeń, które potrzebujemy. Długość żaluzji pionowych jest dostosowana do wysokości pomieszczenia.

Żaluzje pionowe i verticale w customowym wydaniu

Lamele żaluzji pionowych mogą mieć rysunki, a cięcie może być nie tylko proste, ale także w różnych kształtach. Dzięki temu, żaluzje pionowe i verticale nie tylko znakomicie sprawdzą się w kierunku kontroli nad stopniem oświetlenia sali, ale także pozwolą poprawić wystrój pomieszczenia. Standardowym materiałem do produkcji żaluzji pionowych i verticali jest z pewnością plastik lub materiały podobne. To najczęściej spotykana forma tych żaluzji. Na szczęście żaluzje pionowe można stworzyć także przy wykorzystaniu innych materiałów jak tkaniny, czy nawet drewno. Jeżeli zatem odpowiednio zaprojektujecie wygląd tego typu żaluzji, z pewnością będą one doskonale nadawać się do umieszczenia we wnętrzach nawet domów i mieszkań.